Co jeść, aby nie narzekać na brak białka w organizmie?

Co jeść, aby nie narzekać na brak białka w organizmie?

Co jeść, aby nie narzekać na brak białka w organizmie?

Białko to jeden z najważniejszych składników, który spełnia rozmaite funkcje w naszym organizmie. Między innymi jest źródłem energii, służy do odbudowy oraz do budowy tkanki mięśniowej, a także reguluje przemiany metaboliczne zachodzące w organizmie. Co jeść, aby tego makroskładnika nam nie brakowało? O tym można dowiedzieć się z poniższego opisu.

Jakie produkty spożywać?

Białko Olimp

Białko Olimp

Trzeba podkreślić, że pod kątem zawartości aminokwasów egzogennych – które można pozyskiwać wyłącznie z pożywienia – źródła białek dzieli się na pełnowartościowe oraz niepełnowartościowe. Oczywiście, najlepiej spożywać produkty, które posiadają wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli lizynę, leucynę, izoleucynę, metioninę, walinę, tryptofan, fenyloalaninę i treoninę. Są to produkty pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. W związku z tym warto spożywać między innymi mleko, jajka, przetwory mleczne, mięso oraz ryby. Jeśli chodzi o produkty pochodzenia roślinnego, to dobrym wyborem są na przykład nasiona komosy ryżowej, a także produkty sojowe.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że wyróżniamy także niepełnowartościowe źródła białka. To oznacza, że nie mają one wszystkich aminokwasów egzogennych w swoim składzie. Jakie są to produkty? W tej grupie wyróżniamy zboża, orzechy, rośliny strączkowe czy nasiona.

Można wspomagać się też suplementami

Chyba każdy zgodzi się, że najlepiej spożywać źródła białka pełnowartościowego. Wtedy dostarczymy tego elementu najwięcej do naszego organizmu. Czasami jednak nasz jadłospis nie jest optymalny w tym aspekcie. Wówczas można wspomagać się jednak suplementami. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby kupić białko results właśnie w takiej formie. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że produkowane odżywki są całkowicie bezpieczne w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie należy zatem obawiać się, że ich stosowanie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Działają one bowiem naprawdę bardzo dobrze i są odpowiednio przyswajalne.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments