Czym jest pompa membranowa

Czym jest pompa membranowa

Pompa membranowa jest urządzeniem dość uniwersalnym z uwagi na możliwość dopasowania konstrukcji do wielu rodzajów cieczy, a także niskiej awaryjności oraz łatwości w obsłudze. Pompy tego rodzaju są pompami wyporowymi i działają najczęściej na sprężone powietrze, rzadziej można spotkać się z urządzeniami napędzanymi silnikami elektrycznymi.

Jak działa pompa membranowa?
Sposób działania tego rodzaju pomp nie jest zbyt skomplikowany, jest on bowiem powiązany z ruchem membran. Dokładniej rzecz ujmując dwie połączone membrany wysuwają się i cofają dzięki ciśnieniu sprężonego powietrza. Sam proces przepompowywania przebiega w dwóch krokach:

  • zasysanie – dzięki cofaniu się membrany powstaje podciśnienie, następnie następuje proces zamykania się zaworu tłocznego i otwarcia zaworu ssącego. Na skutek tego procesu następuje zassanie cieczy do komory.
  • tłoczenie – po zmianie ruchu membran następuje proces odwrotny do poprzedniego. Zawór tłoczny się otwiera, a ssący zamyka powodując tłoczenie cieczy.

Zastosowanie
Jak wspomniano wcześniej pompy membranowe są bardzo uniwersalnymi urządzeniami. Dzięki możliwości wykonania ich w różnych wariantach materiałowych umożliwiają nie tylko pompowanie cieczy, ale także mediów z zawartością cząstek stałych. Dzięki swojej uniwersalności, a także dzięki praktycznie bezobsługowej pracy pompy te idealnie nadają się do pracy w przemyśle chemicznym czy spożywczym. Konstrukcja pomp membranowych pozwala również na zastosowanie ich na obszarach zagrożonych wybuchem.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments