Na co zwracać uwagę przy wyborze butów do biegania?

Na co zwracać uwagę przy wyborze butów do biegania?

Bieganie to sport dla każdego, możemy biegać wszędzie i o każdej porze roku. Nie potrzebujemy do tego ani pieniędzy, ani odpowiedniego stroju. Jedyne, o co musimy zadbać to odpowiednie buty.

 

Buty markowe

Buty markowe

O tym, jak bieganie wpływa na nasze ciało oraz na samopoczucie nie trzeba wiele pisać, wystarczy wypróbować na sobie. Pierwsze efekty treningów przychodzą w stosunkowo szybkim czasie. Kiedy przebiegniemy pierwsze tysiąc metrów możemy złapać się na myśleniu, że nie podołamy. Łatwo jednak pokonać tę blokadę i ruszyć dalej. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj aktywności fizycznej jest bardzo obciążający dla naszego szkieletu. Dzieje się tak, ponieważ podczas biegania nacisk na stopę jest ponad dwa razy większy niż podczas zwykłego chodzenia. Z tego właśnie powodu potrzebujemy odpowiedniej amortyzacji, którą zapewnia właściwe i specjalistyczne obuwie.

Jakie buty do biegania są najlepsze dla mnie?

Wszystko zależy od tego, jaki mamy rodzaj stopy. Wyróżnia się trzy rodzaje – możemy mieć stopy, które podczas chodzenia lub biegania skręcają do wewnątrz (pronująca), stopę skręcającą do zewnątrz (supinująca) albo stopę neutralną. Kiedy właściwie dobierzemy obuwie do naszego typu stopy zaoszczędzimy sobie kontuzji i bólu. Nie należy lekceważyć wyboru właściwego obuwia do uprawiania sportu, tym bardziej, jeśli chodzi o bieganie – buty do biegania znajdziemy na stronie https://atamanshop.pl/pl/3961-buty-markowe. Na początek zaleca się wybierać buty treningowe, które zapewniają odpowiednią amortyzację stopy, obuwie takie jest masywniejsze i minimalizuje obciążenie stawów, polecane jest szczególnie osobom, które mają stopę pronującą. Wybór obuwia treningowego jest obowiązkowy dla osób o dużej wadze. Innym rodzajem obuwia są buty startowe – polecane dla osób ze stopami neutralnymi oraz dla ludzi, którzy biegają na długich dystansach i wyczynowo. Są one lżejsze, ponieważ nie posiadają elementów usztywniających, amortyzacja jest więc dużo mniejsza. Takie obuwie powinien mieć każdy uczestnik zawodów sportowych. Jak widać wybór obuwia nie zależy jedynie od typu stopy, ale również od tego, czy biegamy dla przyjemności i zabawy, czy też planujemy pobijać osiągi życiowe startując w maratonach.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments