Odzież patriotyczna – plusy i minusu wzrostu jej popularności.

Odzież patriotyczna – plusy i minusu wzrostu jej popularności.

Odzież militarna na naszym rynku pojawiła się kilka lat temu. Początkowo mało popularna, zarezerwowana dla środowisk mocno patriotycznych, aktualnie jest spotykana coraz częściej. Trend ten można uznać za bardzo pozytywny, ale posiada on także swoje negatywne aspekty. Artykuł ten z założenia ma stanowić krótką analizę pozytywów i negatywów wzrostu popularności odzieży patriotycznej.

Plusy popularności odzieży patriotycznej.

Nie ulega wątpliwości, że trend, jakim jest odzież patriotyczna, ma liczne plusy. Na pierwszy plan wysuwa się propagowanie zarówno na arenie lokalnej, jak i międzynarodowej polskich symboli narodowych. Bezpośrednio prowadzi to do wzrostu świadomości samych Polaków, jak i obcokrajowców na temat historii naszego kraju.

Odzież patriotyczna

Odzież patriotyczna

Nie bez znaczenia jest również aspekt socjalizacyjny odzieży patriotycznej. Ludzie, nosząc koszulki z polskim godłem, czy symbolem Polski Walczącej czują wewnętrzną wieź z innymi, również mającymi te symbole na swojej piersi. Oczywiście jest to wizja nieco wyidealizowana, ale nie pozbawiona znaczenia.

Odzież patriotyczna uczy historii – to ostatni z pozytywów, które chcielibyśmy przytoczyć w naszym artykule. Wielu ludzi, szczególnie młodych, z symboli zawartych na koszulkach uczy się kawałka polskiej historii – czym było powstanie warszawskie, kim była husaria i wiele innych. Czy to dobrze, że uczą się tego z koszulek? Ciężko powiedzieć, ale ważne, że odzież patriotyczna tę chęć wiedzy historycznej w nich zaszczepia.

Minusy popularności odzieży patriotycznej.

Minusów trendu, jakim jest odzież patriotyczna jest dużo mniej niż plusów. Dla jednych mogą być one bez znaczenia, ale my uważamy, że warto jest mieć je na uwadze. Pierwszym i najważniejszym minusem, jaki chcemy omówić, jest próba wykorzystanie odzieży patriotycznej przez różne środowiska nacjonalistyczne. W ich rękach bowiem, symbole narodowe zawarte na odzieży patriotyczne wykorzystywane są jako broń do dzielenia Polaków, a nie ich łączenia. Naszym i wielu innych zdaniem jest to działanie wysoce nieetyczne i powinno się ono wiązać z kategorycznym społecznym sprzeciwem.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments