Pod lupą EKSPERTÓW – kulturystyka

Pod lupą EKSPERTÓW – kulturystyka

AREK SZYDERSKI: Wiele osób dopada zastój w zwiększaniu masy mięśniowej mimo, że stosują właściwą dietę i regularnie ciężko trenują. Najczęściej powodem jest niedostawanie treningów do potrzeb i możliwości organizmu. Mówiąc prosto organizm jest przemęczony treningami zbyt rozbudowanymi objętościowo i zbyt częstymi. Jedynym sposobem uwolnienia się od tego jest przerwanie treningów na okres od 4 do 8 tygodni. Tutaj w 100% sprawdza się zasada, że czasami trzeba zrobić krok do tyłu, aby zrobić 2 kroki do przodu.

W czasie przerwy w treningach konieczna jest duża aktywność fizyczna, tak więc trzeba zamienić treningi siłowe na inny rodzaj treningów, w którym wysiłek jest innego rodzaju. Można grać w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, hokej, jeździć na rowerze, rolkach itd. Możliwości jest wiele, trzeba tylko wybrać coś dla siebie.

Niektóre osoby mogą się obwiać, że skutkiem proponowanego przeze mnie rozwiązania będzie duża redukcja ciężko wypracowanej masy mięśniowej.

Oczywiście redukcja będzie, ale jeżeli będzie się stosowało odpowiednią dietę i regularny trening siłowy zamieni się na regularną aktywność fizyczną innego rodzaju, to nie będzie ona duża. Inną sprawą jest to, że po wznowieniu treningów nie tylko bardzo szybko odrobi się starty masy mięśniowej, ale masa ta powiększy się o kilka kilogramów.

Podstawowy problem osób trenujących na siłowni to treningi zbyt długie i zbyt ciężkie. Nie można w ten sposób ćwiczyć non stop, bo wcześniej czy później mięśnie przestaną się rozwijać. Aby się rozwijały, po okresie intensywnych treningów, muszą mieć okres intensywnego odpoczynku (przerwa w treningach lub treningi o bardzo małej intensywności). 99% zawodowych kulturystów po okresie intensywnych treningów, których celem jest przygotowanie wysokiej formy na zawody, robi 1 lub nawet 2 miesiące przerwy w treningach. Podobną zasadę stosowałem i ja, gdy startowałem w zawodach kulturystycznych. Stosują ją także osoby przeze mnie trenowane.

ARKADIUSZ SZYDERSKI

Wicemistrz świata w kulturystyce tradycyjnej (2007), obecnie trener mistrzów

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments