Polak rynkom nie ufa cz.1

Polak rynkom nie ufa cz.1

Mimo, że już od kilkunastu lat współczesne rynki finansowe stoją przed nami otworem, większość Polaków podchodzi do kwestii inwestowania z dużą rezerwą. Część z nas odstraszają demony przekonań wyniesionych jeszcze z czasów komunizmu, część przejada wszystkie oszczędności na bieżąco. Są i tacy, którzy chcieliby „wysłać swoje pieniądze do pracy”, ale brakuje im wiedzy i rozeznania w kwestii finansów.

Nieufność do banków, funduszy i wszelkiego rodzaju produktów finansowych najczęściej idzie w parze z przekonaniem, że miejsce oszczędności jest w skarpecie. Skoro jednak to właśnie spekulacja i drapieżne inwestycje doprowadziły do wybuchu obecnego kryzysu, to konserwatyzm w sferze finansów jest polską cnotą? I tylko dzięki niej gospodarcza zapaść ciągle omija nas szerokim łukiem? Przekonajmy się, czy rzeczywiście inwestowanie w stylu polskim tak bardzo różni się od tego w wydaniu zachodnich Europejczyków.

Grosza nie dusimy

W kwestii oszczędzania prymusami nie jesteśmy. Według szacunkowych danych OECD przeciętne gospodarstwo domowe nad Wisłą odkłada 5,1 proc. dochodów, jakie ma do dyspozycji. Niemiecka rodzina oszczędza średnio 11,3 proc., belgijska – 10,7 proc., a gospodarstwo szwajcarskie -ponad 12 proc. Oczywiście, możemy usprawiedliwiać się, że w kwestiach

gospodarności trudno nam równać się nacjami od wieków wzrastającymi w kalwińskim duchu dyscypliny majątkowej. Jednak oprócz mieszkańców zachodniej Europy, więcej niż my oszczędzają również Estończycy, Czesi i Węgrzy.

Poziom polskich oszczędności nie budzi jednak takiego przerażenia, jak rodzime sposoby na ich przechowywanie. Okazuje się bowiem, że aż 60 proc. odłożonych przez nas pieniędzy trafia na zwykłe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, jedynie z nazwy mające coś wspólnego z oszczędzaniem. Oprocentowanie przeważającej część takich kont nie pozwala na przeciwdziałanie skutkom inflacji, która co roku pożera realną wartość kapitału. W 2011 roku -w tempie 4,6 proc.!

Spis treści

Cz.1 – http://www.rores.pl/polak-rynkom-nie-ufa-cz-1/
Cz.2 – http://www.rores.pl/polak-rynkom-nie-ufa-cz-2/
Cz.3 – http://www.rores.pl/polak-rynkom-nie-ufa-cz-3/
Cz.4 – http://www.rores.pl/polak-rynkom-nie-ufa-cz-4/
Cz.5 – http://www.rores.pl/polak-rynkom-nie-ufa-cz-5/

Facebook Comments
1 comment

Artykuły użytkownika

Facebook Comments