Przed zakupem ręcznego wózka paletowego…

Przed zakupem ręcznego wózka paletowego…

Każdy z nas – nawet osoby pracujące w innej branży – doskonale wiedzą co to jest wózek widłowy oraz do czego służy. Zanim jednak przejdziemy do kwestii ich działania, przypomnijmy sobie kilka podstawowych informacji:

  1. Ręczne wózki paletowe to specjalny rodzaj wózków magazynowych z ręcznym unoszeniem ładunku oraz ręcznym pchaniem.
  2. Ręczne wózki paletowe znajdują zastosowanie na halach magazynowych, halach produkcyjnych, w sklepach, w samochodach transportowych oraz wszędzie tam, gdzie metraż pomieszczenia nie pozwala na wykorzystanie czołowego wózka widłowego.
  3. Ręczne wózki paletowe – tak jak i inne wózki – służą do szybkiego, sprawnego, bezpiecznego załadunku, transportu oraz rozładunku towaru.
  4. Schemat ręcznych wózków paletowych bazuje na: korpusie wózka i dołączonych doń widłach, dyszku i pompie, kołach sterujących oraz rolkach prowadzących.
  5. Na rynku znajdziemy również ręczne wózki paletowe wyposażone w wagę: elektroniczny wskaźnik wagi, hydrauliczny wskaźnik wagi, specjalistyczny system ważący z tensometrami zlokalizowanymi pod widłami.
  6. Standardowe ręczne wózki paletowe posiadają udźwig do 2,5 tony.
  7. Ręczne wózki paletowe nadają się do szybkiego i sprawnego transportu towarów na stosunkowo niewielką odległość.
Wózki paletowe

Wózki paletowe

Powyższe kwestie – chociaż wydają się oczywiste – mogą być niekiedy mylnie interpretowane. Przed zakupem wózka paletowego – nie tylko ręcznego, ale niemal każdego należy dokładnie zapoznać się z podstawowymi parametrami modelu. Wśród licznych aspektów najważniejsze są nie tylko udźwig czy wielkość wideł, ale również wielkość całej maszyny. Czasami może dojść do sytuacji, gdzie ze względu na metraż czy specyfikacje pomieszczenia, wybrany wózek paletowy najzwyczajniej w świecie się nie mieści. Równie istotną kwestią są koła, a dokładnie materiał, z którego zostały wykonane. Aspekt ten pozwala wybrać nam sprzęt dostosowany bezpośrednio do podłoża jaki posiadamy w firmie. Nie każdy wózek paletowy ręczny jest w stanie poruszać się po porowatej, chropowatej czy nierównej powierzchni. Szczególnie pomijaną kwestią jest producent, a co za tym idzie cena produktu. Logicznym jest, iż wyżej jakości wózek paletowy, tym więcej za niego zapłacimy. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na dostępność części zapasowych czy wymiennych oraz punktów serwisowych. W przypadku nieco bardziej skomplikowanych rozwiązań, może zdarzyć się, iż przy awarii paleciaka zmuszeni będziemy wysłać go na drugi koniec Europy.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments