Przepisy prawne dotyczące rusztowania

Przepisy prawne dotyczące rusztowania

Przepisy prawne regulują stawianie rusztowań, co zapewnia zachowanie bezpieczeństwa i komfortu podczas pracy. Zostały spisane w kilku aktach prawnych, jakie są związane z zagadnieniami budowlanymi. Jakich zasad należy przestrzegać? Czego dotyczą przepisy? Jakie wymiary rusztowania wybrać?

Przepisy prawne

Aspekty dotyczące tworzenia rusztowań są określone w:

  • ustawie o prawie budowlanym,
  • rozporządzeniu odnośnie samodzielnych funkcji technicznych na budowie,
  • ustawie o samorządzie inżynierów budownictwa i architektów.

Jeśli chodzi o kwestie związane z przepisami BHP, w tym przypadku warto sięgnąć do rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP. Prawo jasno wskazuje, że rusztowanie musi zostać położone na stabilnym i wyprofilowanym podłożu. Do wykonania konstrukcji nie można stosować podkładów ceglanych, popękanych, czy klinowych. Określone są również zasady kotwienia rusztowania.

 

Wymiary rusztowania

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego wymiaru rusztowania, jakie jest wykorzystywane na budowie. W teorii każde moduły powinny być takie same (w przypadku elewacyjnych konstrukcji). Wysokość ram rurowych najczęściej wynosi 80 cm, a same rury mają długość ok. 150-160 cm. W tym przypadku stosuje się mniejsze ramki, nazywane połówkami, jakie posiadają długość na poziomie 80 cm.

Zdarza się, że niektóre elementy rusztowania nie pasują do siebie w prawidłowy sposób. Tutaj trzeba pamiętać, aby cięższe ramki znalazły się w dolnych częściach konstrukcji. Co ciekawe, dane modele rusztowania bazują na różnych wymiarach.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments