SPORT lekarstwem na cukrzycę cz.1

SPORT lekarstwem na cukrzycę cz.1

Lekarze alarmuję: polscy pacjenci dzierżę niechlubny europejski rekord w liczbie amputacji, spowodowanych „stopą cukrzycową”! Te wszystkie amputacje, uszkodzenia siatkówki i śpiączki cukrzycowe” to objawy zaawansowanej cukrzycy. Można by ich uniknąć, a samą chorobę trzymać pod kontrolę, gdyby pacjenci stosowali się do kilku prostych zaleceń, o jakich napisałem w tym artykule.

Już dawno temu lekarze zauważyli, że na cukrzycę chorują częściej ludzie bogaci, spożywający obfite posiłki, otyli, prowadzący siedzący tryb życia. Natomiast ludzie zarabiający na życie pracą własnych rąk prawie nigdy nie chorują na tę groźną chorobę. Ocenia się, że w Polsce około miliona osób ma podwyższony poziom cukru, wcale o tym nie wiedząc!

Dwa typy cukrzycy

W cukrzycy typu 1 przyczyna jest autoimmunologiczna: dochodzi do samoistnego zniszczenia (często już w okresie dzieciństwa czy wczesnej młodości) komórek beta w trzustce, odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny. Z tego powodu konieczne są iniekcje insuliny przy pomocy tzw. penów, czyli wstrzykiwaczy. Takie leczenie należy prowadzić do końca życia.

Natomiast cukrzyca typu 2 przeważnie zaczyna się od insulinooporności. Pacjenci – zazwyczaj w średnim wieku i starsi – zaczynają mieć objawy wskazujące, że insulina produkowana przez ich trzustkę działa niedostatecznie. Organizm broni się – trzustka zaczyna wytwarzać więcej insuliny, jednak nie jest w stanie długo działać na tak wysokich obrotach i pojawia się niedobór insuliny, czyli cukrzyca typu 2.

Dochodzi do zaburzenia szlaków metabolicznych w mięśniach i wątrobie, co skutkuje podniesieniem poziomu cukru. Jeżeli ta zmiana zostanie w porę wykryta, możliwe jest zahamowanie rozwoju choroby przez odpowiedniej diety, aktywność sportową i zmniejszenie wagi ciała (dotyczy osób z nadwagą). Niektórzy z tych pacjentów nie potrzebują w ogóle insuliny w zastrzykach. Wystarczają im leki w tabletkach, które poprawiają przyswajanie insuliny w organizmie.

SPIS TREŚCI

SPORT lekarstwem na cukrzycę cz.1


http://www.rores.pl/sport-lekarstwem-na-cukrzyce-cz-2/
http://www.rores.pl/sport-lekarstwem-na-cukrzyce-cz-2/
http://www.rores.pl/sport-lekarstwem-na-cukrzyce-cz-3/

Facebook Comments
3 comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments