SPORT lekarstwem na cukrzycę cz.3

SPORT lekarstwem na cukrzycę cz.3

Seks to za mało

Jeśli chodzi o intensywność treningu, zalecenia są dosyć proste. Polscy diabetolodzy podają, że minimalna intensywność treningu, która korzystnie wpływa na metabolizm pacjenta z cukrzycą, powinna powodować wydatek kaloryczny ok. 1000 kcal w ciągu jednego tygodnia. To niedużo, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby ćwiczyć więcej i mocniej.

Na przykład biegacze zużywają 350-450 kcal na godzinę. Jazda na rowerze w terenie z prędkością 22-26 km/h powoduje spalenie 400-440 kcal/h. Intensywna jazda na rowerze stacjonarnym zużywa jeszcze więcej energii: ok. 466 kcal/h. Pływacy zużywają średnio 250-300 kcal/h, osoby ćwiczące aerobic – nieco ponad 300 kcal/h. Dla porównania podczas odśnieżania łopatą zużywa się ok. 266 kcal/h, natomiast podczas uprawiania seksu – tylko 168 kcal. Wszystkie powyższe informacje dotyczą poziomu zużycia kalorii przez osoby o wadze ok. 80 kg. Ostatnia z nich ma zapewne wartość orientacyjną: mało kto da radę uprawiać seks przez całą godzinę.

Sytuacje podbramkowe

Kłopot polega na tym, że ten sam rodzaj wysiłku u różnych osób może wywołać różne objawy. U jednej osoby poziom cukru opadnie, ponieważ po ostatnim posiłku (lub porcji odżywki) pozostał jeszcze w organizmie jakiś zapas insuliny. U innej poziom cukru pozostanie bez zmian. Natomiast u trzeciego cukier nawet się podniesie, ponieważ mogły wydzielić się hormony kontrregulujące w stosunku do insuliny.

Oczywiście lekarze najbardziej obawiają się pojawienia objawów hipoglikemii (za niski poziom cukru, mroczki przed oczami, senność, ogólne osłabienie, drżenie rąk lub tzw. „trzęsionka” całego ciała). Dlatego odradzają uprawianie takich dyscyplin sportowych, które utrudniają szybką interwencję. Na przykład nurkowanie, rajdy rowerowe lub wspinaczka wysokogórska. Jeżeli na takiej „imprezie” nie ma możliwości zmierzenia poziomu cukru i ewentualnego wstrzyknięcia insuliny, pojawia się problem.

SPIS TREŚCI

SPORT lekarstwem na cukrzycę cz.1

SPORT lekarstwem na cukrzycę cz.2

SPORT lekarstwem na cukrzycę cz.2

SPORT lekarstwem na cukrzycę cz.3

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments