Sprzęt okulistyczny – narzędzie pracy optyka

Sprzęt okulistyczny – narzędzie pracy optyka

 Obecnie badania wzroku odbywają się w dużo bardziej złożony sposób, niż poprzez tradycyjnie zasłonięcie oczu i próbę odgadnięcia liter na planszy umieszczonej na ścianie. Gabinety okulistyczne oraz zakłady optyczne coraz częściej wyposażone są w nowoczesne urządzenia mające ocenić jakość naszego wzroku.

  Rodzaje sprzętu okulistycznego – gdy rolę lekarza przejmuje komputer

 Będąc na wizycie u okulisty czy optyka coraz częściej odnosi się wrażenie, że lekarz jest tylko dopełnieniem pracy, którą wykonuje nowoczesny sprzęt. Każdy pacjent musi przejść swego rodzaju ścieżkę przez kilka urządzeń. Jakie są to urządzenia?

 Najbardziej popularnym urządzeniem optometrycznym jest foropter. Znajdują się w nim soczewki cylindryczne i sferyczne, otwór stenopeiczny oraz tzw. pryzmat. Badanie polega na dobieraniu szkieł odpowiedniej mocy, aż zostanie to zaakceptowane przez pacjenta i spójne z pomiarami innych urządzeń. Coraz częściej stosuje się foropter elektroniczne.

Lampa Szczelinowa

Lampa Szczelinowa

Innym podstawowym narzędziem jest lampa szczelinowa. Zbudowana jest z mikroskopu rogówkowego, który łączy się ze źródłem światła. To urządzenie pozwala badać wierzchnie warstwy oka pod względem nierówności lub uszkodzeń.

Nowoczesny sprzęt optyczny

 Nowoczesny gabinet optyczny i okulistyczny powinien być dobrze wyposażony i podążać za najnowszymi trendami i nowinkami ze świata optyki. Klienci coraz częściej badani są za pomocą nowoczesnych urządzeń takich jak refrakometr komputerowy, dzięki któremu dobiera się odpowiednie szkła. Często spotyka się również tenometry bezkontaktowe, za pomocą których mierzy się poziom ciśnienia wewnątrz gałkowego. Do zmierzenia pola widzenia używa się parymetru komputerowego. Można znaleźć mały ultrasonograf, dzięki któremu ustala się grubość okołoperacyjną rogówki. Są również tomografy komputerowe, jeżeli wada wzroku jest głęboka, skomplikowana i może mieć podłoże neurologiczne.

 Branża optyczna rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz częściej spotyka się salony okulistyczne i optyczne połączone w jedno, dzięki czemu pacjent/klient mają możliwość skorzystania z kompleksowej usługi badania, diagnostyki, dobrania i wyrobienie okularów lub soczewek.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments