Polak rynkom nie ufa cz.3

Polak rynkom nie ufa cz.3

Wynagrodzenie niezastąpione

Choć starszym ludziom trudniej jest opanować nowoczesne metody inwestowania pieniędzy, to są oni o wiele bardziej oszczędni, niż osoby młodsze, które raczej chętniej się zadłużają niż odkładają na przyszłość. Ten społeczny paradoks wcale nie dotyczy tylko Polski, mimo że komunizm i lata wojny nauczyły starsze pokolenia liczenia każdej złotówki. Potwierdzają to badania przeprowadzone na zlecenie grupy ubezpieczeniowej Aviva w siedmiu krajach Europy – w Polsce, Francji, Włoszech, Irlandii, Hiszpanii, Rosji i Turcji. Co z nich wynika?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z istnienia tzw. stopy zastąpienia, czyli stosunku ostatniego wynagrodzenia do pierwszej emerytury. We wspomnianych krajach oscyluje ona średnio w granicach 60 proc. W Polsce wynosi 59 proc. Oznacza to, że zarabiając 3,5 tys. zł brutto, po zakończeniu pracy nasza emerytura sięgnie 2,1 tys. zł brutto. Blisko połowa ankietowanych w badaniu Avivy przyznaje, że potrzebuje emerytury porównywalnej z zarobkami, aby godnie żyć. Siedmiu na dziesięciu respondentów w wieku powyżej 55 lat wciąż liczy, iż pieniądze z państwowego systemu odegrają wiodącą rolę w finansowaniu ich emerytur. Co czwarty zupełnie nie oszczędza na emeryturę albo robi to w stopniu ograniczonym.

– W naszym myśleniu dużo jest obaw i nierealistycznych oczekiwań co do emerytur, a za mało planowania finansowego. Jeśli odpowiednio wcześnie rozpoczniemy planowanie emerytalne, będziemy mieli większy wpływ na to, kiedy zakończymy aktywność zawodową i na co będzie nas stać na emeryturze – mówi Piotr Szczepiórkowski, wiceprezes Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.

Spis treści

Cz.1 – http://www.rores.pl/polak-rynkom-nie-ufa-cz-1/
Cz.2 – http://www.rores.pl/polak-rynkom-nie-ufa-cz-2/
Cz.3 – http://www.rores.pl/polak-rynkom-nie-ufa-cz-3/
Cz.4 – http://www.rores.pl/polak-rynkom-nie-ufa-cz-4/
Cz.5 – http://www.rores.pl/polak-rynkom-nie-ufa-cz-5/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments