Straty wody przy podlewaniu ogrodu – czy można ich uniknąć?

Straty wody przy podlewaniu ogrodu – czy można ich uniknąć?

Odpowiedzialność w gospodarowaniu wodą jest cenna nie tylko ze względu na ochronę środowiska. Duże znaczenie w tym ma także i duża oszczędność środków ponoszonych na opłaty za zużycie wody. Duża część roślin w polskich ogrodach niezbyt lubuje się w okresach suszy, przez co ważne staje się ich regularne podlewanie odpowiednią ilością wody. Stosowanie nowoczesnych technik pozwala na ograniczenie strat wody w czasie podlewania, szczególnie w przypadku, gdy z różnych powodów nie można tej czynności wykonywać regularnie.

Jak oszczędzać wodę przy ręcznym podlewaniu?

W przypadku podlewania ręcznego, zdecydowanie najlepszym sposobem na uniknięcie nadmiernych strat wody jest delikatne podlewanie gleby przy pomocy węża bądź specjalnie zaprojektowanie końcówki, która zapobiega nadmiernemu chlapaniu wody. Dzięki temu rośliny można podlać szybko i skutecznie, nie marnując przy tym niepotrzebnie zbyt dużej ilości wody. Co ciekawe, podlewanie zdecydowanie najbardziej efektywne jest w dni bezwietrzne. W czasie takich dni, gdy wiatru nie ma, nie pojawia się problem rozchlapywania wody, a tym samym jej marnotrawienia. Przy podlewaniu (niezależnie od sposobu jakim jest wykonywane) dość dużym problemem jest parowanie, które przyczynia się do marnowania wody. Aby tego unikać, rośliny należny nawadniać o porach, w których występuje najniższa temperatura w ciągu dnia – czyli rano lub wieczorem.

Częstotliwość nawadniania gleby

Wiele osób popełnia duży błąd, nie dostosowując odpowiednio częstotliwości nawadniania do rodzaju gleby i potrzeb umieszczonych w nich roślin. Zbyt częste podlewanie, szczególnie gdy nie ma takiej potrzeby, co oczywiste generuje znaczące straty wody, a tym samym wzrost rachunków za pobór wody. Dlatego też w pierwszej kolejności ilość podlewania należy dostosować do typu gleby jaką mamy w ogrodzie, a następnie do rodzaju umieszczonych w nim roślin. Najczęściej należy podlewać gleby lekkie i piaszczyste, a co za tym idzie posiadacze takich gruntów w swoim ogrodzie mogą mieć nieco problemów w kwestii ograniczania strat wody.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments